Anayasa Mahkemesinin Türban Kararı

Genel11/06/2008


Eminim haberiniz vardır. Son günlerde Anayasa Mahkemesinin vermiş olduğu karar bütün çevreler tarafından eleştiri yağmuruna tutulmuş durumda. Normalde her ne olursa olsun Hukuk organlarının vermiş olduğu kararlara hak vermeme rağmen bu sefer hak veremedim malesef.

ülkemizde Atatürk üzerine pekçok eylem inşa edildiği kesindir. "Atatürk yaşasaydı..." ile başlayan bu eylemler genelde şuanki ana muhalefet partisi tarafından yapılmakta. Fakat aynı parti Atatürk`ün "Eğemenlik kayıtsız şartsız milletindir." sözünü unutmuş olmalı ki 500 millet vekinin 410`nun onay verdiği bir yasanın iptali için Anayasa mahkemesine başvuruyor(çelişki işte tam burada başlıyor. CHP`nin açılımını bir düşünün) ve ne yazıkki görevi anayasa değişikliklerini sadece şekil olarak denetlemek olan mahkeme verilen kararı bir onay merciymiş gibi içerik olarak incelemiş ve "Laiklik" ilkesine muhalefetten iptal etmiş.

Herşeyden önce verilen karar bireyi ilgilendiren bir karar ama iptal gerekçesi yönetimin sahip olabileceği bir özellik olan "Laiklik". Şimdi kim söyleyebilir ben birey olarak "Laik"im diye. Eninde sonunda müslüman da olsan hristiyanda; Yahudide olsan Musevi de; Budistte olsan ateistte bir inancı var her insanın. Dolayısıyla "Laik değil". Ama yönetimin bir dininin olmaması çoğumuz tarafından istenen birşey.

Aslında tüm sorun bahsi geçen bu ilkenin yanlış yorumlanmasından kaynaklanıyor. "Laiklik" tüm vatandaşının dini inançlarına karışmak ve onları dinlerinin gereği olan hareketleri yapmasına engel olmak olarak görüyor bizim Cumhuriyetçilerimiz. Sen vatandaşına dini özgürlük vermelisin ki devlet "Laik" olabilsin.

Kısaca sürekli olumsuz düşüncelere iten ana muhalefet bu seferde yapacağını yapmış ve 367 sorununda olduğu gibi "Bir çocuğun oyuncağıyla oynadığı gibi" ülkenin huzuruyla oynamıştır.

Lütfen herkes bulunduğu mevkinin gereğini yapsın; ve mahalle kavgası yapar gibi ülke yönetmeyi bıraksın. Bir vatandaş olarak buna hakkım olduğunu düşünüyorum.

Not: Laik`in manasına TDK sözlüğünden bakılınca, "Din işlerini devlet işlerine karıştırmayan, Devlet işlerini dinden ayrı tutan" tarzında bir açıklama gösteriliyor. Yazının anlaşılmasında faydası olur diye düşündüm.

Erdal öZBAN
11.06.2008
Etiketler: