Android Geliştirirken Kullanılan Kavramlar

Programlama27/02/2019


Android Geliştirirken kodlama esnasında kullanılan temel birkaç kavramı açıklamakta fayda var.


Activity: Html hakkında bilginiz var ise benzetim yoluyla bu kavramı anlatalım şöyle ki, her bir *.html dosyası kendi başına bir sayfadır ve etkileşime geçtiğinde ilgili sayfalara yönlendirir. Aynı şekilde Actvity'lerde tek bir sayfayı temsil eder ve çalışmalarınızı gerçekleştirirken Activity bazlı geliştirip etkileşimi sağlamanız gerekecektir.


Intent:  Intent'in kelime karşılığı niyet, amaç demektir. Android'in diğer Activity'ler veya herhangi bir bileşenine erişirken bu kavramı kullanmamız gerekiyor. İki çeşit Intent karşımıza çıkacaktır. Bunlardan birinci Explicit Intent(Açık Niyet), ikincisi ise Implicit Intent(Kapalı Niyet) Explicit intentin kullanım amacı uygulamanıza yerleştirdiğiniz fonksiyonun hangi uygulama ile devam ettirileceğine siz karar verebiliyorsanız bu intent Explicit Intent ile sağlanır. Örneğin, Maps uygulaması ile etkileşime geçerken varsayılan olarak Google Maps uygulamasını yazılımcı olarak doğrudan tanımlamanız bu intent türüne girer. Implicit Intent ise yine aynı uygulama için cihazda hangi map uygulamasının kullanılacağına kullanıcının karar vermesini isterseniz bu kullanımda Implicit Intent olur.

Service:  Bu bileşen ile doğrudan kullanıcı ile etkileşim halinde olmayan veye  arka planda çalışabilen bir uygulama geliştirebilirsiniz. Örnek verecek olur isek, bir müzik çalar geliştirdiniz ve kullanıcının uygulamanız ile müzik dinlerken aynı anda farklı bir uygulamaya geçtiğinde müzik çalarınız kapanmasın istiyorsanız bu uygulamayı service olarak geliştirmeniz size yardımcı olacak çözümdür.

Broadcast Receivers: Bu bileşen, uygulamanızın android ile haberleşmesinde kullanacağınız bir özelliktir. Bu özellik ile geliştirdiğiniz uygulamanız android'de gerçekleşen işlemleri dinleyip, aynı şekilde dinlemede olan diğer uygulamalar ile etkileşime geçebilir olacaktır.

Örneğin, telefonunuz kulaklığın takıldığını veya gelen bir sms'i Broadcast Receiver bileşeni ile algılar.


Content Providers: Uygulamanızı geliştirdiğiniz zaman, uygulamanıza ait bileşenler (veritabanı gibi) sadece uygulamanızın erişimine açıktır. Eğer bu bileşen kullanırsanız uygulamanıza ait veritabanı diğer uygulamalar ve işletim sistemi tarafından erişilebilir olacaktır. Android sağladığı bazı içerik sağlayıcılar, Contacts Provider, Settings Provider vb..


Context: Uygulamanin herhangi bir zamandaki durumunu tutan bir objedir. Daha ayrintili aciklamak gerekirse: Uygulamanin kaynaklarina erismeyi saglayan Android isletim sistemi tarafindan implement edilmis bir Interface'dir. Sıklıkla uygulamanin /res klasorunde bulunan kaynaklara (stringler, resim dosyalari vs.) erisimi saglamak icin kullanilir. Bunun disinda yeni bir Activity baslatma, Intent'leri kullanma gibi isler de Context tarafindan yapilir.


Application Context: Yukarıda saydığımız bileşenlerden bir kaçı veya tamamı bir araya gelerek uygulama ortamınız meydana getirir. Yukarıdaki tüm bileşenler bu içerikten türetilmiştir.

Etiketler: ,