C öğreniyorum

Genel19/03/2007


Geçen haftadan beri kendi kendime "Okul biteli kaç sene oldu. Halen Delphi ile uğraşmaktayım. Tamam delphide her istediğimi yapabiliyorum ama güncel dilleri de bilmek; bilgi sahibi olmak lazım" diye düşünmekteyim. Halen okulda öğrenmeye başladığım Delphi ve Asp üzerine yazılım yapıyordum.
İlk başta öğrenmişken hem linux hemde windows tabanlı olmasına dikkat edeyim diye düşündüm. Karşıma 2 dil çıktı. Birisi Phyton digeri ise C.
Pyton açık kodlu bir dil yani halen geliştirilmekte. C ise 20 yılı aşkın bir süredir kullanılan;oturmuş bir dil. Üstelik C# versiyonu .Net teknelojisinin resmi dili diye geçiyor.
C öğrenmeye karar verdim. C de kendi içerisinde 2 farklı versiyonu var. 1.ncisi windows tabanlı programlat için C++ digeri ise .Net tabanı için C#.
Hemen C++Builder indirip bir deneme yapmaya çalıştım. Bir ShowMessage olayı için 2 saat uğraştığımı biliyorum. Meğerse büyük küçük harf duyarlılığı varmış bu dilde. Aynı javada olduğu gibi. Neyse ilk gün Access databasi kullanan 4 alana veri girme veri silme düzeltme işlemleri olan bir uygulama yaptıım.
2.ci gün C# a geldi sıra . 1 gün boyunca access i uygulamaya bağlamayı araştırdım. Üstelik her ne kadar C diye geçsede C#, C++ dan çok ama çok farklı. Yarım yamalak da olsa C++ da yaptığım uygulamanın aynısını C# da 2 günde zar zor yaptım.
Ama şuan artık yapacağım uygulamalar C++ tabanlı olacak. Ve .Net dili artık kod olarak daha anlaşılır geliyor. En azından neyin ne olduğunu anlıyorum. Delphi 2006 yı kurup .Net versiyonundan hiçbirşey anlamayıp hemen sildiğimi düşünürsem yine iyi bir adım.
Etiketler: