Davos Resti Hk.

Genel30/01/2009


Dünkü Başbakanın Davos`ta yapmış olduğu resti bilmeyeneniz yoktur. Gece 01:30`a kadar hemen hemen tüm kanallardaki yorumları izledim ve tekrar tekrar o anları gördüm. Türk halkının içinde yaşattığı tepkiyi yansıtan bir hareketti bence. Birkaç at gözlüğü ile dolaşan muhalefetten başka hemen hemen herkesin desteklediği ve "Helal Olsun" diye tepki verdiği bir olaydı.

Ha zararı olmaz mı. çok fazla olacağını da zannetmiyorum. Bizim borsa korkaktır. İlk günler kıyamet senaryoları yazıp kendi kendilerini batıranlar olacaktır. Ama uzun vadede Türkiye`ye zarardan çok fayda sağlıyacağını sanıyorum.

İsrail ile yaşanılan bu olay aslında Arap dünyasına da verilmiş bir ders oldu. En azından yöneticilerinin korkaklığı (beyefendiler rahatlarının bozulmasından korkuyor anladığım kadarıyla) bu olayla su yüzüne çıkmış ve çoğu arap ülkesinin halkı "Niye bizim başkanımız böyle bir cesaret gösteremedi" diye sorular sormasına sebep oldu.

Türkiye`yi gözünde sırtına vur ağzından lokmasını al bir devlet sanan; onlar birşey yapamaz diye düşünen ülkelere de yaşatılan bu şok inanın "İyiki sen varsın Erdoğan" dememe sebep oldu.

Bundan önceki dünya sahnesindeki Türkiye`yi düşünün. Fazla geçmişe dönmeye gerek yok. Ecevit zamanında bile Dünya ülkelerinin yöneticileriyle çekinilen Aile(!) fotoğrafında, köşeye sinmiş önündeki fayansın desenini inceler bir pozisyonda oluyorduk. Şimdi ise gerektiği yerde ayak ayak üzerine atıp; yaptığı hareketin arkasında ülkesinin kendisene TAM DESTEK verdiğini dünyaya gösteren cesur bir poz sergiliyoruz.

Helal OLSUN Erdoğan. Ve yazıklar olsun; bu hareketi bile eleştirme ihtiyacı duyan zerre muhalefet.
Etiketler: