ESXI Web Client Kurulumu

Linux Yazıları02/02/2017


Sanallaştırma günümüz şartlarında IT departmanının hem maliyetleri hem de bakım sürecini kısaltmak için kullandığı önemli bir çözümdür. VmWare ESXI ise hem kalitesi hemde ücretsiz bir ürün olmasından çok fazla tercih edilir. Kalitesinden mennun olanların bir üst sınıf lisanslı ürünü almadan önce kullanabileceği güzel bir geçiş ürünüdür.

ESXI serverlar  vSphere Client ile windows üzerinden görsel olarak yönetildiği gibi SSH üzerinden de bağlanarak komut satırı yardımıyla da yönetilebilir. Fakat Komut satırı haklı olarak bazı kullanım zorluklarını barındırır. Fakat Client'ın kurulu olduğu makinenin mevcut olmaması durumunda bir mecburiyettir.

Herneyse Vmware ekini bu zorlukları görmüş olmalılar ki, herhangi bir web browser üzerinden ESXI server'a yönetebileceğiniz bir arayüz geliştirmişler.

"ESXi Embedded Host Client" isimli ürünü VmWare'in kendi arge ekibi geliştiriyor. Dolayısıyla benzer çözümler olan unoffical çözümlerden daha çok tercih ediliyor.

Her neyse tanıtımı uzatmadan kurulumu kısaca anlatalım.

  1. VmWare Server'lar VIM uzatılı bir devi Windows'tan aşikar olduğumuz EXE ve MSI uzantılı setup dosyalarını destekler. Önce https://labs.vmware.com/flings/esxi-embedded-host-client adresinden VIM uzartılı en son sürüm kurulum dosyasını indiriyoruz.
  2. SCP veya vSphere Client üzerinden indirdiğimiz dosyayı ESXI serverdaki datastore'a atıyoruz.
  3. SSH ile server a bağlanıp aşağıdaki komudu çalıştırıyoruz.
    # esxcli software vib install -v /vmfs/volumes/datastore1/esxui-signed-VERSION.vim
  4. Kurulum bittikten sonra herhangi bir tarayıcı üzerinden aşağıdakine benzer şekilde adres girerek kullanabilirsiniz.
    https://SERVERIPADRES/ui/Etiketler: , , , ,