F-16`ları Kıbrıs`ta kulanmama şartı

Genel24/03/2007


"Türk Hava Kuvvetleri`ne ABD`den 30 adet F-16 alınmasına ilişkin olarak yürütülen görüşmelerde şok edici gelişme yaşandı. ABD satış için Türkiye`nin uçakları Kıbrıs`ta kullanmamasını şart koştu."

Habere bakın yaa... Adamlar resmen oynuyorlar bizle. Kullanamıyacağım silahı niye alıyım ki. Birisi bi silahı ne için alır? Sadece eğitimlerde kullanmak için mi?
"Yok kardeşim ben sana satarım ama sen o silahı savunmanda kullanamazsın."

Türkiye biran önce kendi teknolojisiyle ihtiyacı olanları(öncelikli savunma silahlarını) yapmaya başlamalı. Zira bu cihazlarda bir nevi bilgisayar ve çalışan proğramlar. Bi ara Amerikadan F-16 alan ülkeler uçağın açık kodlarını istemişlerdi. Amerikanın cevabı belli tabi "Veremem kardeşim."

Bu ne demek "Sen windows üzerine winamp kurar gibi kendi uçağına istediklerini yükle. Ama ben sana asıl sistemin kodunu veremem." Hadi o verilmeyen kodların içerisinde amerikanın kullanabileceği açık bir kapı bırakılmışsa! Uçaklar kimin düşman kimin dost olduğu otamatik anlamakta. Nereden garanti edebilirsin zaman galip kendi karargahına ateş etmiyeceğini...

30 Uçak için 2.9 milyon dolar para verilecekmiş. üstelik uçaklar 2014 yılında teslim edilecek(O da şartları kabul edersek). Bu uçak yumurtadan çıkmıyorki bu kadar bekletiliyor. Kuluçka süresi mi bu 6 yıl.

Halbuki kendi tesislerimiz de kendimiz üretsek olmaz mı. Atatürk bu konuda yine ileri görüşlülüğünü orta koyuyor. Ta  cumhuriyetin ilk yıllarında kurduruyor ankarada uçak tesisini. Ama nerde bizimkinler amerikadan aldıkları yedek parçalara depo olarak kullanmakta şuan...

Askeri teknolojimiz yok değil. Aselsan gibi bir kurumumuz var. Dünyaya tekneloji satan. Ama neden sadece haberleşme sınıfıyla sınırlı kalıyor halen anlamış değilim.

Geçmiş yıllarda(Irak savaşından önce) okduğum bi haberi hatırlıyorum. Irak askeri tesislerinde kullanılan amerikan yazıcıların bazılarında internet üzerinden askeri sırları gonderecek kodlar bulunmuştu. Yazıcıyla bunu yapan uçakla, füzeyle, radarla ne yapar siz düşünün artık....
Etiketler: