Lazarus Hakkında

Programlama18/04/2007


Lazarus nedir?
Lazarus Delphi`yi emüle eden Free Paskal sınıf kütüphaneleridir. Free Pascal Linux, Win32, OS/2, 68 K(bu nedir hiç duymadım) ve daha fazlası üzerinde çalışan GPL lisanslı bir derleyicidir. Free Pascal yukarıdaki bütün platformlarda Delphi benzeri programlar geliştirmenizi sağlamak içindir.... vs. vs. falan filan

Evet peki görsel kullanıcı arabirimi nasıl, hangi araçları kullanıyorsunız?
Bu kısım en güzeli. Siz karar veriyorsunuz. Lazarus tamamen API`den bağımsız bir şekilde geliştirilmiştir. Kodunuzu yazdığınızda, bunu seçtiğiniz API aracı setiyle link ediyorsunuz. Eğer GTK+ kullanmak istiyorsanız siz bilirsiniz, eğer Gnome`a uyumlu olmasını istiyorsanız, yine siz bilirsiniz, arabirim kodu seçtiğiniz araçla uyumlu oldukça bu araca linkleyebilirsiniz, vs. vs. falan filan.

Dolayısıyla bu Delphiye benzer bir RAD (Hızlı Uygulama Geliştirme) aracı mıdır?
Kesinkikle!. Tamamlanmış mıdır? Henüz değil. Yardım gerektiğini ima eden pek çok cümle, vs. vs. vs. falan filan.

Mevcut Delphi kodumu kullanabilirmiyim?
Bir kısmı için evet. Eğer Delphi içerisinde bulunan standart bileşenleri kullanıyorsa, cevap evettir. Eğer bazı özel veritabanları, OCX ya da DCU kullanıyorsa, cevap hayırdır. Windows`a özel kalemler yalnızca Windows üzerinde çalışacaktır. vs. vs. vs.

Yani işin özü adamlar bir derleyici geliştirmişler ve bir IDE geliştirmişler, bu IDE ile kod yazıyor ilgili platforma götürüp orada derliyorsunuz, ve ancak platforma özgü şeyler kullanmadıkça (mesala OCX`ler vs.), her bir platformda çalışıyor. Oldukça iddialı bir laf.

Lazarus İndirebileceğiniz Adres
Etiketler: