Linux`da Dosya Ayrıştırma - Birleştirme

Linux Yazıları12/06/2009


Window  sistemlerinde dosya parçalama işlemi için extra bir yazılıma ihtiyaç duyarken unix sistemlerinde bu işi sistem kendisi yapabilmekte.

Bu işlem için kullanılan komut split ve kullanılacağınız parametrelere göre dosyanızı ister dosya boyutu ister se satır olarak bölebiliyorsunuz.(winzip veya winrar ile yapılanların sadece boyut olduğunu hatırlatmak isterim. Linux bize daha fazla alternatif vermiş.)

Fazla uzatmadan hemen örneklere geçelim.
Ben size iki parametre anlatacağım daha değişik kullanımlar için split --help komutunu kullanıp bilgi alabilirsiniz.

-b = dosyayı boyut olarak böler -b1024k veya -b2m tarzında kullanımları vardır. k kilobayt m ise megabayt`ı ifade etmekte.

-l = stır sınırlaması yapmak için kullanılır. -l500 tarzında bir kullanımla dosyaları 500 satırlık paraçalara bölebilirsiniz.

örnek vermek gerekirse. Elimde 10 mb`lık bir dosya var ve ben onu 1`er mb lık parçalara bölmek istiyorum. Dosyamızın ismi dosya.tar.gz olduğunu düşünelim.

bash 3.1# split -b1m dosya.tar.gz dosya.tar.gz

bu işlem sonucunda bize dosya.tar.gzaa, dosya.tar.gzab, dosya.tar.gzac... şeklinde 10 adet dosya oluşturulacak.

Böldüğümüz bu dosyaları tekrar nasıl birleştireceğiz sorusuna ise cat komutu cevap olmakta. bildiğiniz gibi cat dosya içeriğini gösteren bir komut. > parametresi ile ise çıktıyı başka bir dosyaya yönlendirebiliyorduk. Bütün bu kullanımları tek bir satırda birleştirirsek bizim işimizi görüyor.(Linux yaaa. Varmı daha esnek bir sistem. Zira cat parçalanan dosyaları birleştirmek için yapılan bir komut değil. Asıl amacı sadece dosya içeriğini göstermek.)

bash 3.1# cat dosya.tar.gza* > dosya.tar.gz

bu komut sonucunda dosya.tar.gza ile başlayıp sonu ne olursa olsun tüm dosyaların içeriğini gösterip dosya.tar.gz isimli tek bir dosyaya yazdırmakta.
Etiketler: