Namaz Vakti

Kendi Programlarım04/08/2007
Namaz vakitlerini daha önceden size hatırlatan bir program. Bulunduğunuz ili seçin aylık namaz vakitlerini internetten otomatik indirsin. Uyarma esnasında ister sesli isterse görsel uyarı seçebilir veya kaldırabilirsiniz.

Gelen istekler üzerine yeni ilaveler yapılmıştır. İlk başlarda sadece kişisel ihtiyacım için yazdığım program gelen önerileri dikkate alıp fırsat bulduklça eklememle buğünkü halini almıştır.

Programımızda temkin süresi (Merkez haricinde yaşayan kişilerin merkezle olan zaman farkı) ve Kerât vakti hatırlatması vardır. Kerât vaktini Hanefi meshebine göre Güneş vakti ve Güneşten sonrası 45 dk arası; öğle namazı vaktinden 40 dk. öncesi ve öğle namazı vakti arası; ve son olarak Akşam namazı vaktinden 40 dk. öncesi ve Akşam vakti namazı vakti arası olarak hesaplamaktadır.

 

Programda yapılması gereken tek şey program çalıştıktan sonra kendi bulunduğunuz ili listeden seçmek ve "Aylık bilgi Al" butonu yardımıyla o ilin bir aylık bilgisini sisteme yüklemek. Bu il ayarını yaptıktan sonra "Sistem Parametreleri > Şuan ki Ayarları kaydet" tuşuna basıp varsayılan ili kaydetmeyi unutmayın. Daha doğrusu programda yapmış olduğunuz her ayar değişikliğinden sonra bu işlemi yapmalısınız. Zira kaydetmezseniz o ayarlar makine kapatılıncaya kadar çalışacak makine açıldığında en son kaydedilen(eğer hiç kaydedilmediyse varsayılan ayarlarla) çalışacaktır. 

Version 1.30 dan önceki bir versiyonu daha önceden kullananlar yeni versiyonu eskisinin bulunduğu klasöre kopyalamadan önce eski dosyaların hepsini (Müzik dosyaları kalabilir) silmelidir. Yeni versiyon kendisine ait dosyaları oluşturacaktır. Eğer bu işlem yapılmazsa Program çalışırken eski versiyonlarda olmayan özellikleri o dosyalarda arıyacak; bulamayıncada normal olarak hataya düşecektir.

önemli Notlar:

  1. Diyanet`in ikide bir sayfa değiştirmesinden dolayı ara bir sayfa aracılığıyla(yine diyanetin sayfasından) bilgileri alıyoruz artık. Böylece her değişiklikte yeniden programı indirmek zorunda kalmıyacaksınız.
  2. Program yazılırken sadece Türkiye dikkate alınarak yazıldı. Yani Gün 24 saat ve tarih ayracı "." (nokta) olarak düşünüldü. Eğer NamazVakti ilk çalıştığında sürekli hataya düşüyorsa bu ayarları da kontrol etmelisiniz. 1.30 dan sonraki yazılacak ilk versiyonda bu konuda bir düzenleme yapmayı düşünüyorum.


NAMAZ VAKTI programını İndir

 

Programda kullanmanız için bazı seçme ezanlar...

 Sabah Namazsı için = Saba
 öğle Namazı için = Uşak
 İkindi Namazı için = Rast  
 Akşam Namazı için = Segah
 Yatsı Namazı için = Hicaz
 Benim beğendiğim 1 = Ezan
 Benim beğendiğim 2 = Ezan2

 


Etiketler: