Ntfs`i sisteme tanıtma

Linux Yazıları01/05/2007


Aslında Pardus`un yeni versiyonları artık otomatik olarak ntfs alanını tanıyıp mount ediyor. Ama yine de ben Konsole yardımıyla nasıl yapılır anlatayım ki çalışma mantığı nasıl anlaşılsın.

İlk olarak konsolu açıyoruz ve su komutunu verip root parolamızı giriyoruz. Bu komut ile root yetkilerine sahibiz artık.

Daha sonra windows bölümümüzü bağlayacağımız bir dizin oluşturuyoruz. Bunun için
mkdir /mnt/win_c komutunu veriyoruz.Buradaki win_c dizinimize verdiğimiz isim yani başka isimler de verebiliriz.

Daha sonra bağlayacağımız disk bölümünü görmemiz gerekiyor. Bunun için:

# fdisk -l
komutunu veriyoruz. Oradaki listeden bizim bölümümüzü ismini öğreniyoruz (/dev/hda1 gibi birşey. HPFS/NTFS`ten anlayabilirsiniz hangisi olduğunu. Bunu bir yere yazınki unutmayın.)

Daha sonra /etc/fstab dosyasını düzenlemeiz gerekiyor bunun için:

# kate /etc/fstab
komutunu veriyoruz. Burada bir hata ile karşılaşabilirsiniz(Ben karşılaştım :) ). Hata "Xlib: connection to ":0.0" refused by server" ile başlayıp devam ediyor. Bu hatayı aşmak için kısa süreliğine root yetkilerini bırakmalıyız. Bunun için exit komutunu veriyoruz. Daha sonra xhost + komutunu verip tekrar root yetkileri almak için su deyip root parolamızı giriyoruz ve çalıştıramadığımız kate /etc/fstab komutunu tekrar deniyoruz. (Bu sefer çalışması lazım.)

Gelen ekrana aşağıdaki satırı ekliyoruz.

/dev/hda1 /mnt/win_c ntfs users,owner,ro,umask=000

Buradaki /dev/hda1 benim makinemdeki windows bölümü siz buraya kendi window bölümünü yazmalısınız(hani bir yere kaydedin demiştim.)

Daha sonra menüden Dosya->Kaydet ie dosyayı kaydetip kate`den çıkıyoruz.

Daha sonra konsolumuza mount -a komutunu verip ntfs sürücümüzü bağlıyoruz. İşimiz bitti. /mnt/win_c dizinine bakabilirsiniz windows bölümünüz sizi bekliyor.

Etiketler: