Offline Pardus Güncellemesi

Linux Yazıları20/06/2007


Pardus 2007`lerini kendi Internet bağlantılarını kullanmaksızın nasıl güncelleyebileceğini merak edenler için bir yöntem önermeye karar vermeye ve asağıya adım adım yazmaya karar verdim:
  • Internet erisimi olan bir bilgisayardan asağıdaki dosyaların tümünü çekin (çok küçük dosyalar,herhangi bir yerden çekebilirsiniz):
http://paketler.pardus.org.tr/pardus-2007/pisi-index.xml.bz2
http://paketler.pardus.org.tr/pardus-2007/pisi-index.xml.bz2.sha1sum
http://cekirdek.pardus.org.tr/~meren/temp/offlineupdate.py

  • Daha sonra, Internet erisimi olmayan -ya da yavas olan- bilgisayarınızda bu dosyalardanpisi-index.xml.bz2 ve pisi-index.xml.bz2.sha1sum`ı, /var/lib/pisi/index/pardus-2007/dizinindeki dosyaların üzerine kopyalayın (bunu yapabilmek için root kullanıcısı olmalısınız).
  • Bir konsol açın, offlineupdate.py isimli python programını asağıdaki sekilde çalıstırın:
python offlineupdate.py pardus-2007

  • Bu uygulama çalısmayı bitirdikten sonra olusması gerken /tmp/guncellenecek_paket_listesi.txt dosyası içerisinde çekmeniz gereken paketlerin adresleri yazıyor olacak. Internet erisimi olan bilgisayardan bu dosyaları tek tek indirmelisiniz.
  • Eğer Internet erisimi olan bilgisayar üzerinde Pardus -ya da bir diğer Linux dağıtımı- kurulu ise su komutla dosyadaki tüm paketleri tek tek uğrasmadan çekebilirsiniz (Windows`ta ne yaparsınız bilemiyorum):
for p in `cat guncellenecek_paket_listesi.txt`; do wget $p; done
       
        Bu arada, bu komutu yazmadan önce yeni bir dizin yaratmanız, daha sonra o dizin içerisine bu
        dosyayı kopyalayarak bu komutu orada çalıstırmanız daha sonra isinizi kolaylastırabilir..

  • Paketlerin tümü indirildiğinde bu paketleri bir CD`ye yakıp ya da tasınabilir belleğe kaydedip Internet erisimi olmayan bilgisayarınıza geri dönebilirsiniz. Yapmanız gereken sey indirdiğiniz tüm paketleri /var/cache/pisi/packages/ dizinine kopyalamak ve ardından asağıdaki komutu çalıstırmak:
pisi up -r

Tüm bunların sonunda mis gibi tertemiz bir güncel bir Pardus sisteme sahip olmus olmanız gerekir.
Etiketler: