Pardus altında FreeNx Kurulumu

Linux Yazıları08/07/2008


Uzaktan yönetim deyince linux ortamında akla gelen ilk seçebek hep vnc olmuştur. Pardus`da da ençok kullanılan Kde`nin kendi yazılımı olan krfb olmuştur. Vnc nin mantığı o anki açık olan ekran görüntüsünü küçük parçalara bölüp değişiklik olan kısmı clienta göndermektir. Yani Serverdaki görüntü neyse clientttaki de otur. Kısaca windowstan aşikar olduğumuz terminal servis mantığıyla çalışmamaktadır. üstelik vnc`nin güvenlik konusunda tam olarak insanları tatmin edemediği bir gerçektir.

Terminal servis`i kısaca anlatmak gerekirse. Client yardımıyla serverda yeni bir oturum açıp işlemlerimizi orada yapıyoruz. Yani clientta yapılanlar server da ekran görüntüsü olarak gözükmemekte. Ayrıca vnc de tekbir ekran görüntüsü olduğu için tüm bağlananlar aynı ekranı görür. Terminal servis te ise oturumlar bağımsız olduğundan herkes kendi ekranında farklı işlemler yapabilir.

Linux+Terminal servis ikilemesinde illk akla gelen FreeNx uygulamasıdır. Freenx`in firması olan www.nomachine.com adresinden Free versiyonunu indirebilirsiniz. Farklı sürümler için hazır paketler var. Ama Pardus pisi`si malesef listede yok. Dolaysıyla tek seçenek Kaynak dosyasını indirip derlemek olacak.

İndireceğimiz dosya sayısı üç. Bunlar
 • NxNode
 • NxServer
 • NxClient
Bu paketleri ilk önce /usr klasörüne kopyalayıp açıyoruz. NX isimli yeni bir klasör oluşturuyor. Bu klasörün içindeki "/scripts/setup" klasöründeki "nxnode,nxserver" uygulamalarını sırasıyla "--install redhat" parametresiyle birlikte çalıştırıyoruz. Bu parametredeki "redhat" sürüm bilgisi oluyor. Malesef seçeneklerde pardus diye birşey yok. Ama bu seçenek çalıyor kullanabilirsiniz. Yani

Ln ~ # cd /usr/NX/scripts/setup
Ln ~ # ./nxnode --install redhat
Ln ~ # ./nxserver --install redhat


Eğer bir başka linux dan bağlanacaksanız nxclient yardımıyla; windowstan bağlanacaksanız http://www.nomachine.com/download-client-windows.php adresinden client programını indirip kullanabilirsiniz.

Hız olarak windows terminal servis`ine çok yakın. Kullandığı bant genişliği 10kb/sn. Yani mükemmel üstü. üstelik bağlantı için ssh protokolünü kullanıyor. Yani Şifreli ve güvenli... Ssh portunun açık olamsı yeterli... isterseniz /usr/NX/bin/nxserver --stop komutuyla server ı kapatıp bağlantılara engel olabilirsiniz. ama ssh portundan haberleşmesi buna gerek olamdığını gösteriyor.

Bütün bu anlatılanlar artıları tabi. Eksilerine gelince
 • SSH de root olarak login olabilmeme rağmen bunda yetkilendirmeden dolayı login yapamıyorum. Tahminimce Free olmasının bir engeli olabilir. Halen araştırmaktayım...
Neyse her güzelin bir eksiği vardır. Hızı ve güvenliği benim için şuan yeterli. Buna da çözüm bulursan yazarım.


Şirketin sayfasında kurulum için yazanlar;

Download the TAR.GZs in the /usr directory
 • Change your working directory to the location where you saved the package and install it by running from a console:

    # cd /usr
    # sudo tar zxvf nxclient-3.2.0-9.i386.tar.gz
    # sudo tar zxvf nxnode-3.2.0-11.i386.tar.gz
    # sudo tar zxvf nxserver-3.2.0-13.i386.tar.gz

 • Run the setup script for installing the NX Node and NX Server software:

    # sudo /usr/NX/scripts/setup/nxnode –-install
    # sudo /usr/NX/scripts/setup/nxserver –-install
If you don`t have the sudo utility installed, log on as superuser ("root") and run the commands without sudo.

Not: Her ne kadar "Free Forever" deselerde node uygulaması 30 gün sonra bağlanılmak istendiğinde "The server`s evaluation period has expired" tarzında bir mesaj verdiriyor. Yani süreniz dolmuş demeye getiriyor. Uygulama /usr/NX/etc klasörünün altında .lic uzantılı dosyalarda ilgili olduğu uygulamanın lisans bilgilerini saklamakta.
     Bu sorunu çözmek için yapmanız gereken tek şey uygulamayı kaldırıp özellikle node uygulamasının yeni halini indirip tekrar kurulum yapmakta. Programı kaldırmak için kurulumda kullandığımız --install parametresi yerine --uninstall parametresiniz kullanmanız gerekecek. Ve özellikle .lic dosyalarını da kaldırdırma işleminden sonra manuel olarak silin.
     Yeni yaptığınız kurulumdan sonra sudo /usr/NX/etc klasörüne girip;


Ln etc # cat server.lic | grep `Expiry`
Expiry:             Unlimited
Ln etc # cat node.lic | grep `Expiry`
Expiry:             Unlimited

komutları vererek uygulamanızın süreli olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.


Etiketler: