Pardus`a Webmin Kurulumu

Linux Yazıları07/07/2008


Kurduğunuz makineyi uzaktan yönetebilmenin en güzel yolu bence ssh? Fakat sürekli komutlarla iş yapmak bazen sıkıcı hatta zor gelebilir (aslında daha zevkli ama...) Keşke şöyle web sayfasında dolaşır gibi makinemi yönetebilsem diyorsanız ilk akla gelen çözümlerden biri webmin...

Kurulumu:

İlk önce Webmin`in source dosyalarını indiriyoruz. Sıkıştırılmış dosyayı açıyoruz. Konsole da açılan klasörün içine girip root yetkisiyle

./setup.sh /usr/local/webmin

komutunu çalıştıp programımızı kurmaya başlıyoruz. Webmin bize bazı bilgiler soracak. Bunlar;

Config file directory: Ayar dosyalarının nerede tutulacağı
Log directory: Günlük dosyalarının nerede tutulacağı
Full Path to Perl: Sistemde kurulu Perl’in tam yolu
Operating system type: İşletim sistemimizin türü
Web server port: Webmin’in ¸calışmasını istediğimiz port
Web server login and password: Giriş i¸cin gerekli kullanıcı adı ve şifre ayarları
Web server host name: Webmin’in çalışacağı makinenin adı
Start webmin at boot time: İşletim sistemi destekliyorsa webmin’in otomatik başlatılıp, başlatılmayacağı.

En önemlisi bence port. Varsayılan 10000 olarak gelen portu bence değiştirin.  Hatta "sistem ile birlikte otomatik çalışsınmı" soruna da hayır demeniz en doğrusu. İhtiyacınız olduğunda ssh ile bağlanıp çalıştırabilir; işiniz bitince kapatabilirsiniz.

Webmin`i başlatmak için
/etc/webmin/start
Durdurmak için ise
/etc/webmin/stop
komutlarını kullanabilirsiniz.

kurulum sonunda https://localhost:10000/ tarzında bir adres yazacaktır ekrana. O adresi web browser`a yazıp programın girişine girebilirsiniz. Kullanıcı adı ve şifreyi zaten kurulumda belirtmiştiniz.

Program Türkçeyi destekliyor. İlk başta "Webmin > Dil ve TemaDeğiştir" kısmından dil ayarları yapabilirsiniz. Bu aşamadan sonra sunucumuzla ilgili çoğu ayarlamayı üst menülerden yapabiliriz. Sisteme kurulu olan servisleri durudurup başlatabilir makimizde istediğimiz komutları çalıştırabiliriz(Ssh`nin web tarzı:) Benim ençok hoşuma giden serverdaki loğ dosyalarını kolayca okuyabilmek. Kullandıkça seveceğinizi düşünüyorum.


Etiketler: