Physical Memory / Swap Memory Clear

Linux Yazıları21/03/2009


Linux pek çok artısının yanında kullanılan versiyonlara göre eksiklikleri de olmaktadır. En çok karşılaştığım sorun ise sürekli hafıza dolmaları yaşamam oldu. En ufak bir işlemde bile mb`larca hafıza harcadığını (ve işin kötüsü bunu işi bitince boşaltmadığını) gördüm.

Buna şöyle bir çözüm buldum. Memory ile ilgili işlemleri harddiskte /proc/sys/vm/ isimli klasördeki dosyalarla yapabiliyorsunuz. Oradaki drop_caches dosyasının içeriğini değiştirmemiz bizim cache belleğimizi de etkileyeceğinden.

ESinTi: / # echo 1 > /proc/sys/vm/drop_caches

komutu bizim fiziksel hafızamızdaki cache`nin boşalmasını sağlıyacaktır.

Yine aynı şekilde kullanılan swap`ı(harddisk memory) boşaltmak için de farklı bir yöntem buldum. Bilindiği gibi linux partion tablosunda swap için ayrı bir alan ister. Ve o ayrı kısım yine her donanımda olduğu gibi bir doaya olarak harddiskimizde saklıdır. O dosyayı bulmak için partion tablosuna bir göz atmalıyız.

ESinTi: / # fdisk -l

Bu komutla çıkan listenin en sağında System kısmında swap yazan satırın Device Boot bilgisi bizim aradığımız şey. Mesela benim makinemde şöyle bir liste çıkıyor.

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1               1        2089    16779861   82  Linux swap / Solaris
/dev/sda2   *        2090       89170   699478132+  83  Linux


benim sistemimdeki swap alanı /dev/sda1 olarak dosyalanmış demekki. Şimdi dosyamızı bildiğimize göre swap`ı kapatıp tekrar açarak swap alanında kullanılan kısmı temizlemiş olacağız.

ESinTi: / # swapoff /dev/sda1
ESinTi: / # swapon /dev/sda1

Şuan makinemizdeki hem fiziksel memory hem de swap memory alanlarımız tertemiz ve gereksiz kullanımlardan temizlenmiş durumda. Bu işlemi yapabilmek için makine kapatıp açmaya gerek yok yani...
Etiketler: