Ramazan Bayramınız Mübarek Olsun

Genel19/09/2009


Mailbox`ıma bayram mesajları gelmeye başlayınca farkettim bayram geldiğini. Ramazan boyunca işlerimde sürekli bir yoğunluluk vardı. Zaten başlangıcında mağaza açımı vardı sorunları ise ayı ortalamaya kadar sürdü sayılır. Bir de eklenen sürekli ilaveler tamamen pilanlarımı allak bullak etti. Neyse geçti ama ramazan. Bu yoğunluktan mıdır bilmem bu sene korkulduğu kadar kötü geçmedi.

Hani derler ya "Su gibi geçti" aynen o tabiri kullanabilirim bu sene ki ramazan için. Ama sanki bi misafiri (sevdiğimiz bir misafiri) yollar gibi bir hüzün oldu ayrıca. Aslında şöyle düne bakınca tam olarak feyzine vardığımı söyleyemem. "Nerde o eski ramazanlar" diye cümle de kurmayacağım zira yaşanılanların iyi veya kötü olması bir nebze de olsa bizim elimizde diye düşünüyorum.

Eskiden ramazan deyince teraviler gelirdi aklıma. Teravi deyince de muhabbet. çocukken bir gün bile kaçırmadığım olurdu ramazan boyunca. çünkü mahalemizde ki eski camiye akşamları (kandil olsun olmasın) konuşmacı olarak tatlı dilli hocalar gelirdi. Onları dinlemek çok hoşuma giderdi. Bazen yanlarında birkaç talebe de getirirlerdi. Onlar da ilahi söylerlerdi. Namaz bitiminde camii çıkışında arkadaşlarla buluşurduk. Bi namaz vakti de onlarla zaman geçirir her seferinde gülerek evin yolunu tutardık.

Ama şimdi öylemi. Sabahtan akşama iş. İşten doğru eve geçiliyor. Evde yemek sonrası bir rehavet çöküyor zaten insana. Arada bir yapılan misafirlikler  insanı kendine getirsede geneli bu şekilde geçiyor ayın.

Sonuçta bugün arife yarın bayram. Bayram olması nedeniyle bir sevinç olsada içimde, tam olarak faydalanamadığım bir ramazan geçirmenin burukluğuyla giriyorum bu bayrama.

Hepinizin Ramazan bayramını şimdiden kutluyorum.
Etiketler: