Sansüre Son

Genel28/03/2007


Son günlerde Türkiye aleyhine yayın yapan web sayfalarına erişim engeli koyma hastalığı başladı bizimkinlerde... Hatta her saat onlarca yeni sayfa kapanmakta halen... Fakat en son akıllarda kalan dünyadaki en büyük video paylaşım sitesi Youtube`de gösterilen Atatürk`e hakaret içeren video sonucu mahkeme tarafından sayfaya erişim engellemesi yapılması oldu.
Internet duyguların düşüncelerin sınır tanımadan paylaşıldığı koca bir dünya. Nasıl bir mantık ki bunu engellemeyi düşünebiliyor. İnterneti hatırlarsanız dünyayı saran büyük bir örümcek ağına benzetirler. Senki bu ağın sadece kessen kessen bir telini kesebilirsin. Suyun yolunu bulması gibi bir başka yoldan ulaşılmak istenen bilgiye çok rahat ulaşılabir.
Gerçi youtube engeli arkasında Google gibi bir dev olmasından gerek hemen 1 gün sonra kaldırıldı. Neymiş Youtube adı geçen videoları hemen silecekmiş. Ne yani biz onlara erişimi engelliyerek gözdağımı vermiş olduk. Alakası yok zira o site ki internete çıkışta kullandığı bant genişliği Türkiyenin bant genişliğinin tam 10 katı. Evete yanlış duymadınız. Sadece bir sitenin bant genişliği bizim ülkenin 10 katı büyüklüğünde.

Neyse engellenen sitelere erişim için kullanabileceğiniz bir yolu gösteriyorum size.

İnternet ortamında her sitenin "www....." tarzından isimleri vardır. Aslında bu isimler gerçek adresleri olan iplerin maskelenmiş halidir. Bilgisayarlar arası haberleşmede bunların bir faydası yoktur. Makineler kendi aralarında rakamsal adreslerini kullanırlar. Fakat insanların bu rakamları hafızalarında tutması zor olduğu için kolay akılda kalan isimler takılmıştır sitelere. İşte bu isimlerin rakamsal iplere dönüştürüldüğü ana makinelere dns server diyoruz. Türk Telekom varsayılan olarak tüm internet kullanıcılarına(ttnet sistemini kullanan) kendi serverlarını kullandırmakta; dolayısıyla bu tür engellenen sitelerde de site adresini bize göndereceğine engellendiğini belirten sayfanın adresini göndermekte.Yapılan engelleme bundan ibaret. Kullanılan dns server`ı değiştirirsek engel mengel kalmayacak demek oluyor. Bu tür hizmet veren pek çok ücretsiz site var. OpenDns bunlardan sadece biri. Sayfasına girip oradaki dns adreslerini ağ bağlantısı özelliklerine manuel olarak girebilirsiniz. Şuan için kullanılan adresler 208.67.222.222, 208.67.220.220.  Sitede tüm sistemler için ayarların nasıl yapılacağı resimli olarak anlatılıyor. Windows için Resimli anlatmak gerekirse.
Kısaca şuan bizimkinlerin yaptıkları sansür yapılan hakaretlere kulak tıkamaktan başka birşey değil. Benim korkum engelliye engelliye yakında kendi resmi kurumlarımızdan başka erişebileceğimiz site kalmaması.
  
Etiketler: