Sayfa Engellemeleri Hk.

Genel29/10/2008


Hepiniz biliyordur. Son günlerde Türk Telekom tarafından bazı sayfaların(daha doğrusu sitelerin) engelenmesi olayı artmaya başladı. İlk başta dünyaca ünlü youtube`nin engellenmesiyle başlayan bu furya wordpress ve en son blogspot`un engellenmesiyle devam etti.

Bunu direk Türk telekom`a mal etmek doğru olmayacaktır. Eninde sonunda o da bir kurum ve mahkemelerin vermiş olduğu bir kararı uygulamaktan başka bir seçeneği yok. Benim asıl anlıyamadığım sayfa engellerken sadece yasaklanması istenen sayfa yerine o hizmetin alındığı domain isminin direk engellenmesi; dolayısıyla o siteden hizmet alan binlerce suçsuz kişinin de beraberinde sayfalarının açılamaması demek.

örnek vermek gerekirse;
http://esinti.blogspot.com
Bu adresteki mavi yazılı blogspot sitenin domain ismi; kırmızı yazılı esinti ise o site altında hizmet alan bir subdomain. Bizimkiler genelde engellerken subdomain ilişkili bir engelleme yerine domain ismini engellemeyi tercih ediyor. Dolayısıyla blogspot üzerinde sayfa yayınlayan birlerce kişi de bir kişi yüzünden engellenmiş oluyor.

Etiketler: