Erdal ÖZBAN

Erdal ÖZBAN

Tuttuğum notlar...

Yazılarım Hakkımda İletişim

ActFax

İşletmeler büyüdükçe yapmış oldukları fax trafiği de git gide artar. Dolayısıyla bu fax trafiğine ne insan gücünün yetişmesi kolaydır nede işletmeye getirdiği maddi yük göz ardı edilebilecek seviyededir.Size önereceğim bu fax programından önce kurulu olduğu makine üzerinden fax gönderen pek çok program denedim. Ama bu program kadar sorunsuz çalışanını görmedim diyebilirim. üstelik sadece kurulu olduğu makineden değil network üzerindeki diğer makinelerden de fax gönderebilme yeteği de var. özetle bir tür Fax Server Yazılımı.

Port Kontrol

Bilgisayarınza dışarıdan bağlanılabilmesi için sisteminizde açık bir kapı olması gerekmektedir. Buna bilgisayar terimi olarak port deniliyor. Her program ağ üzerinden haberleşmek için bir port kullanmalıdır. 1 ile 65535 arası olan portların bazıları özel kullanımlara ayrılmıştır. Mesela internet için 80; ftp bağlantısı için 21 portu kullanılır

Partion Table Doctor

Partion Table Doctor windows ortamında çalışan mbr,partion table,boot gibi kısımlarda oluşan hataların giderilmesi için şu ana kadar kullandığım en iyi araç.

Rabbim Geri Gönder (İbretlik)

Kul namaz kilmak isteyince, ona vesvese veririm.Henüz vakit var, mesgulsün, isini bitir, sonra kilarsin, derimNamazini geciktiremezsem, insan seytanlarindan birini yollarim ve namazini geciktiririmOnu da yapamazsam, o kula namazda musallat olurum. - Saga bak, sola bak,  derim, Bakinca da yüzünü oksar, alnindan öperim

Windows Üzerinde İp Yönlendirme

Wan yapılandırmalarında kullanabileceğiniz bu ip ucu bir zamanlar bayağı bir başımı ağrıtmıştı. Normalde kendi bünyelerinde farklı ip grubuna sahip iki yerel ağı birbirine bağladıktan sonra aradaki cihaz konfigurasyonundan ip yönlendirme yapmazsanız eğer bu ağlarda cihazlar bir birini görmeyecektir.

Delphide Matematik Fonksiyonları

Delphi içerisinde, kolay uygulama geliştirme amaçlı kullanabileceğiniz bir çok method ve özellik bulunmaktadır. Bu methodlar sizleri yazmanız gereken bir çok sıkıcı koddan kurtarmaya yönelik olarak eklenmiştir. Şimdi Delphi kütüphanesinde yer olan bu fonksiyonları teker teker incelemeye başlayalım.

Fil avcıları

Can Aksın`ın köşe yazısı Bugün size, ders almanız gereken iki hikaye anlatacağım. Ders alıp almamak sizin elinizde. "Tarihten ders almayı bilseydik, hiç tarih tekerrür eder miydi?" sözünü unutmayın. Gördüğünüz gibi, tarih "tekerrür" edip duruyor. Gelelim "fillerle ayıların" hikayesine.

Komedi Dükkanı

    Komedi Dükkanı size önerebileceğim bir başka proğram. Aynı Mahşer-i Cümbüş`de olduğu gibi bir tiyatro programı. Doğaçlama üzerine kurulu Tolga çevik`in başrollerinde oynadığı bir dizi (diyelim ) .