Tevazu

İslam06/01/2009


Bir adam kötü yoldan para kazanip bununla kendisine bir inek alır. Neden sonra, yaptıklarından pişman olur ve hiç olmazsa iyi bir şey yapmış olmak için bunu Hacı Bektas Veli`nin dergâhına kurban olarak bağışlamak ister. O zamanlar dergâhlar ayni zamanda aşevi fonksiyonu görmektedir.

Durumu Hacı Bektas Veli`ye anlatır ve Hacı Bektas Veli `helal değildir` diye bu kurbanı geri çevirir. Bunun üzerine adam Mevlevi dergâhına gider ve ayni durumu Mevlana`ya anlatır .Mevlana ise bu hediyeyi kabul eder. Adam ayni şeyi Hacı Bektas Veli`ye de anlattığını ama onun bunu kabul etmemiş olduğunu söyler ve Mevlana`ya bunun sebebini sorar.

Mevlana söyle der: - Biz bir karga isek Hacı Bektas Veli bir şahin gibidir. öyle her leşe konmaz. O yüzden senin bu hediyeni biz kabul ederiz ama o kabul etmeyebilir. Adam üşenmez kalkar Hacı Bektas dergâhı`na gider ve Hacı Bektas Veli`ye, Mevlana`nın kurbanı kabul ettiğini söyleyip bunun sebebini bir de Hacı Bektas Veli`ye sorar.

Hacı Bektas da söyle der: - Bizim gönlümüz bir su birikintisi ise Mevlana`nın gönlü okyanus gibidir. Bu yüzden, bir damlayla bizim gönlümüz kirlenebilir ama onun engin gönlü kirlenmez. Bu sebepten dolayı o senin hediyeni kabul etmiştir."
Etiketler: