Erdal ÖZBAN

Erdal ÖZBAN

Tuttuğum notlar...

Yazılarım Hakkımda İletişim

Pardus`a Lazarus(Free Pascal) Yükleme

ilk önce fpc ve fpcscrc pascal kütüphane dosyalarını bulup yüklememiz lazım.pisi it fpc*.pisi ile pascal yükledikten sonra bunlar /usr/share/fpcsrc ve /usr/lib/fpc içine kurulacaklardır.. ama siz kısaca konsole`dayken şu komutu yazın;pisi build http://svn.pardus.org.tr/pardus/playground/fatih/programming/languages/pascal/pas

.bin dosyasından kurulan programı uninstall erme

Normal kullanıcı olarak kurmuşsanız, Ev Dizini içindeki picasa ile ilgili dizinleri silmeniz yeterli. Root olarak yada sudo aracını kullanarak kurmuşsanız, Kod:which picasa yada Kod:whereis picasa komutları ile nerede kurulu olduğunu öğrenin ve diyelim /opt/picasa dizini altında olsun. o dizinin içindeyken root o

.bin uzantılı dosyadan program kurma

.bin dosyasının üzerinde sağ tıklayıp Özellikler > İzinler sekmesinde çalıştırılabilir kısmını seçip kaydedin.Artık .bün uzantılı dosyanın üzerinde çift tıklayarak kurulum yapabilirsiniz.

Pardus`ta Gizli dosyaları Gösterme

Masaüstünün herhangi bir boş yerinde dağ tıklayıp "Masaüstü yapılandır" kısmına tıklayın.Gelen Sayfada Davranış > Dosya Simgeleri > Gizli Dosyaları Göster `i işaretleyip kapatın.

Grub`daki süreyi nasıl değiştirebilirim?

Konsole`u çalıştırın; aşağıdakileri yazın. kdesu kwrite /boot/grub/grub.conf Root şifrenizi girin. Dosyada; timeout 10yazan satırdaki  "10" kısmını istediğiniz gibi(saniye olarak)  değiştirin.Sonra kaydedin.

1